01 / 01

Blog

Wallpaper Röportaj

Kas , 29
Wallpaper Röportaj

1 – Kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Gülden BAYRAKTAR. 1974 İstanbul doğumluyum.  Aslen Makine Ressamlığı mezunuyum. 1997 yılında başlayan; İç Mimarlığa yönelik yeteneğim, perspektif bakış açım ile hocam Endüstriyel Tasarımcı ve İç Mimar İlker KOCAHAN ‘ın da desteği ile İç Mimarlığın içinde buldum kendimi.  20 yıldır bu mesleği elimden geldiğince severek ve şevkle devam ettiriyorum.

2 – Ne tür çalışmalar yapıyorsunuz ?

20 Yılın vermiş olduğu tecrübe ile birlikte ; Konut projeleri, Villa , Ofis, Mağaza , Örnek daire konsept geliştirme ve uygulama alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda genç dinamik ekibimizin ve çözüm ortaklarımızın desteği ile bir çok proje hayata geçiriyoruz.

3 – Sizin için İç Mimarlık ne ifade ediyor ?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki  günümüzde görsellik büyük bir anlam ifade ediyor. Girdiğimiz her mekanda o mekana verilmiş ruhu, işlevselliği hissedersiniz ve iyi tasarlanıp uygulanmış bir mekan için  O mekana kazandırılmış bir kimlik olması gerekir. Bu bağlamda her mekan için kurgulama süreci ve bu süreç zarfında ise tasarımın hayata geçirilmesi İç Mimarlıkta olmazsa olmazlardandır.. İç Mimarlık benim yaşam felsefem ve dünyaya tekrar gelsem bu mesleği yapacağıma hiç kuşkum yok.

4 – Projelere yaklaşımınız ve tasarım sürecinizden bahseder misiniz ?

Projelerimizde seçici olmaya gayret gösteriyoruz. Bizim için önemli olan, değerli müşterilerimiz ve her müşterimize ilk gün ki heyecan ile yaklaşım sergiliyor ve ilgi alaka gösteriyoruz. Tasarımlarımıza başlamadan önce Müşterimizi çok iyi analiz etmeye gayret gösteriyor ne istediğini hangi renklerden hoşlandığını eşyaların O’nun için ne ifade ettiğini vazgeçilmezleri vs. gibi karşılıklı basit gibi görünen ancak tasarımlarımıza ışık tutacak olan sorularımızla müşterimizi tanımaya çalışıyoruz. İkinci etabımız ise tasarıma yönelik  sketch lerimiz, bilgisayar ortamında hazırladığımız renderlarımız ile kısmen tasarımlarımız tamamlanarak müşterilerimiz için hazırladığımız sunumlarımıza geçiyoruz.

5 – Dekorasyon için neler söylemek istersiniz ?

Dekorasyonun kelime anlamı ; Mimarlıkta yapıların içinde veya dışında uygulanan süsleme işine diyoruz. Yaşadığımız mekanın kendi rahatımıza ve göz zevkimize uygun, kullanım amaçlarımıza mekanın özelliklerine göre kullanışlı, güzel, aksesuar ve mobilyalar ile düzenlenmesidir. Günümüzde ev dekorasyonu olsun çalıştığımız ofislerimiz veya alışveriş merkezleri  sektör haline gelmiş ve bir çok uzmanlık alanları oluşturmuştur. Her sektöre anahtar ve gelişimi için ön ayak olmuştur.

6 – Sizce başarılı mimari projelerde nelere dikkat edilmeli ?

Öncelikle doğru konseptin belirlenmesi gerekir. Mimari ile birlikte İç Mimari projelerin de de profesyonelliğe dikkat edilmeli. Doğru analizler yapılmalı bu doğrultuda tasarımlar hazırlanıp hayata geçirilmeli. Farklı olma adına gereksiz malzemelerden kaçınmalı ve ihtiyaçlar doğru şekilde belirlenmeli. Ve sonuç olarak müşteri memnuniyeti.

7 – 2018 dekorasyon modasını anlatır mısınız?

2018 de doğallık ön planda. Doğal cilasız mobilyalar aksesuarlar ve tabi ki dekorasyon da vazgeçilmez duvar kağıtlarımız. Mekanlarda yine çoğunlukla görmeye alışkın olduğumuz ve yer yer poster görüntüsünde tüm duvarlarımıza hakim olan manzara resimleri ile yaşam alanlarımızı süsleyecek. Ve bu yılın rengi Yeşil.  Bu rengi mekanlarımız da sık sık göreceğiz. 2017 de olduğu gibi bu yılda bakır ve pirinç favorimiz olacak.

8 – Dekorasyonda duvar kağıdının yerini anlatır mısınız?

Duvar kağıdı eskiye nazaran hemen hemen her eve giriyor artık. Kolay temizlenebilen özelliği ile leke ve kir tutmadığı gibi mekanlara da hem şıklık hem de ferahlık kazandırıyor. Duvarlarımızı şekillendiriyor. Aslına bakacak olursak her mekan için iyi birer aksesuarlar.

9 – Siz projelerinizde duvar kağıdına ne kadar yer veriyorsunuz?

İyi bir İç Mimar her projede, doğru alanlarda doğru materyalleri kullanmalı. Eğer proje de duvar kağıdı kullanacaksak mekana, tarza , mobilya ya uygun modelleri tercih ediyoruz.  Her projemizde duvar kağıdına yer vermesek de mutlaka beş projeden en az iki projede gerek duvar kağıdı gerekse poster baskı  olarak dokunuşlar yapıyoruz.

10 – Ne tür duvar kağıtları tercih ediyor sunuz ?

Açıkçası özellikle tercih ettiğimiz bir model tarz yok müşterimizin bizi yönlendirmesi ile tarzına yakın olan her tür modeli tercih edebiliyoruz. 2017 de ağırlıklı olarak vinil poster baskı , vintage , modern tarzları kullandık.

11 – Sizce son yıllarda digital duvar kağıdı sektöre neler kattı ?

Dekorasyonda digital duvar kağıdının fikir öneri ve uygulamalarının sonsuz olduğu kanısındayım. Mekanlara derinlik , ferahlık ve görsel anlamda değer kattığı kaçınılmaz. Daha fazla reklam ve Biz uygulamacıların müşterilerimize daha çok önermesi ile birlikte gelişeceğini düşünüyorum.

12 – Müşterilerinizin beklentilerini anlatır mısınız ?

İnsanların öncelikli ihtiyaçları doğrultusunda bizden beklenen ilk olarak tabi ki uygun , kaliteli ve yaşayacakları mekanların kullanışlı olması bununla birlikte huzur bulacakları yuvalarında az eşya ile daha rahat yaşayabilecekleri mekanlar istiyorlar.

13 – Artık bir görsele bağlı değilsiniz duvarlarda renk ebat seçenek sizlerin işlerini zorlaştırıyor mu ?

Hayır. Artık ihtiyacımızı karşılayacak o kadar çok seçenek var ki elimizin altında, binlerce renk model desen seçenekleri ile müşterilerimiz için seçim yapabiliyoruz.

14 – Size göre yurt içi ve yurt dışı dekorasyonları arasında ne gibi benzerlik yada farklılıklar var ?

?????

15 – Son dönemde gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan bahseder misiniz ?

Son bir yıl içerisinde  5 konut projesi hayata geçirdik. Tüm projelerin tasarım ve uygulama süreçleri bizim tarafımızdan gerçekleştirildi.  Bunun yanında Müteahhitlerimize örnek daire tasarım ve uygulamaları ile birlikte en son Çengelköy’de bir Villa projesi hayata geçirdik. 2018 ‘in ilk aylarında 3 projemiz daha uygulama için bizi bekliyor.

16 – Yeni başlayan İç Mimarlara söylemek istedikleriniz nelerdir ?

Hangi bölümü okursak okuyalım üniversite de aldığımız disiplin ve sorumluluklar doğrultusunda mezun olduktan sonra da aynı disiplinle mesleklerini sürdürmelerini öneririm. İyi bir analist olmaları gerekiyor, hem yaptıkları işle alakalı olarak hem de müşterileri için çok önemli bir adım olacaktır. İşinizi severek yaparsanız başarılı olmamanız için hiçbir neden yok.

17 – Son olarak duvar kağıdı üreticilerine önerileriniz var mı?

Eğer dekorasyon sektöründe uzun soluklu olmak istiyorlarsa her Mimarın ve İç Mimarın yaptığı gibi sürekli kendilerini yenilemeleri iyi bir Arge olmaları gerekiyor. Yeni ürünleri hayata geçirmeleri biz Mimar ve İç Mimarlara çok iyi tanıtım yapmaları şart.

Design by: Arben Design
© 2020 Copyright | Decozoom Interior & Application